Menu

Ako sušiť ovocie, zeleninu a bylinky

Tipy na sušenie ovocia

Princíp sušenia

 

 

 

Produktom zo záhrady je potrebné čo najrýchlejšie odobrať vodu, pretože mikroorganizmy podporujúce hnitie majú potom len malú šancu naplno rozvinúť svoju aktivitu. Pri sušení sa z ovocia odoberá vlhkosť prostredníctvom cirkulujúceho teplého vzduchu. Obsah vody tak poklesne na cca 10 – 15 %. Čím je vzduch teplejší, tým rýchlejšie stráca sušený materiál svoju vlhkosť. Avšak pri vyšších teplotách sa znižuje aj množstvo živín. Preto sa teplota sušenia musí prispôsobiť sušenému materiálu. Čím je východiskový produkt vlhší a „dužinatejší“, tým môže byť teplota vyššia. Naši predkovia využívali ako „sušiareň“ najmä priestor povaly. Mohli sa tu sušiť potraviny rozložené na rôznych sitách a regáloch, pričom boli chránené pred priamym slnkom. Tento postup však nebol vôbec hygienický (prach, hmyz). Pri vlhkom počasí trval proces sušenia veľmi dlho a dochádzalo k nežiaducemu sfarbeniu potravín a k strate ich živín. V súčasnosti je k dispozícii množstvo výrobkov a zariadení, ktoré umožňujú jednoduché a šetrné sušenie.


Výhody sušenia


 Pri šetrnom sušení (30 – 50 °C) zostáva zachované maximálne množstvo živín.
 Nedochádza k vylúhovaniu živín. Odobratím vody z potravín dochádza k obohateniu zostávajúceho obsahu a k zintenzívneniu chuťových vlastností. Tak sa vysušené ovocie stáva prirodzeným sladidlom a potravou podporujúcou trávenie.
Sušené potraviny sú priestorovo úspornejšie a na ich skladovanie nie je potrebná žiadna energia (ako napr. pri ich chladení alebo zamrazení). Z týchto dôvodov sa dajú aj lepšie a pohodlnejšie prepravovať.
 Na rozdiel od konzervovania zamrazením je spotreba energie na sušenie prostredníctvom sušičky obmedzená len na krátky čas. Cenovo najvýhodnejšie je sušenie slnečnou energiou a vetrom. Pretože spôsob sušenia slnečnou energiou a vetrom si vyžaduje značnú prácu naviac, je nevyspytateľný, hygienicky nevhodný a závisí od súčinnosti mnohých faktorov, nebude ho brať v ďalšom texte do úvahy.


Skladovanie

Vysušené potraviny majú sklon pohlcovať vlhkosť zo vzduchu. Aby ste tomu predišli, je potrebné skladovať sušené potraviny vo vzduchotesných pohároch alebo mraziacich nádobách. Tak sú sušené potraviny chránené aj pred nečistotami a hmyzom. Menej vhodnými na skladovanie sušených potravín sú látkové vrecká, do ktorých však môžu okrem vlhkosti preniknúť aj mole a naklásť tam vajíčka. Okrem toho dochádza v látkových vreckách aj k postupnému vyprchaniu aromatických látok. Na skladovanie sušených potravín nie sú vhodné teplé miestnosti so zvýšenou vlhkosťou (ako napr. kuchyne), ideálnou na skladovanie je chladná, suchá a tmavá komora. Najmä vitamíny a aromatické látky sú citlivé na svetlo, taktiež aj farbivá, ktoré predstavujú substancie výrazne podporujúce zdravie človeka. Priehľadné sklenené nádoby sú síce dekoratívne, avšak negatívne vplývajú na kvalitu uskladňovaných sušených potravín. Sušené potraviny vydržia pri správnom skladovaní veľa rokov. Aby však stratili zo svojej hodnoty čo najmenej, odporúča sa ich spotrebovanie do nasledujúceho zberu (dbajte na dátum uvedený na etikete). Pri veľmi sladkom ovocí môže na jeho povrchu postupne dôjsť ku kryštalizácii cukru. V takomto prípade nejde o vytvorenie plesne a kryštalizácia cukru na povrchu sušeného ovocia neznamená zníženie kvality sušených potravín.

 

Ovocie vhodné na sušenie a odporúčaný postup pri jeho sušení

 


Ovocie musí byť čisté, nepoškodené (poškodené časti musia byť odstránené) a zrelé. Doba samotného sušenia príslušného druhu ovocia je vždy uvedená v návode konkrétnej sušičky.
 Jablká: Veľmi vhodné na sušenie sú najmä kyslasté druhy. Z jabĺk odstráňte jadierka napríklad s naším vykrajovačom jablčných jadrovníkov, nakrájajte ich na kolieska hrúbky cca 0,5 – 1 cm (najlepšie aj so šupkou). Na ľahšiu a rýchlejšiu prípravu jabĺčok na sušenie môžete použiť lúpač jabĺk, ktorý jablko súčasne olúpe, odstráni jadrovník a zároveň nakrája na kolieska. Ak by ste chceli jabĺčka nakrájať na rovnaké dieliky môžete použiť náš krájač jabĺk. Na spracovanie väčšieho množstva jabĺk je možné použiť profesionálny krájač jabĺk. Nakrájané kolieska jabĺk poukladajte na sitká sušičky a sušte pri teplote 30 – 50 °C.
 Marhule: Sú klasickým ovocím, ktoré sa suší. Napriek tomu nie sú ideálne na sušenie, a to z dôvodu dlhej doby potrebnej na ich vysušenie. Aby ste uľahčili a urýchlili ich sušenie, nakrájajte ich na 4 alebo až na 8 častí. Na sitká sušičky ich položte šupkou smerom nadol a sušte pri teplote 40 – 50 °C. Na zväčšenie kapacity spracovania a ľahšie odkôstkovanie marhúľ je možné použiť profesionálny odkôstkovač. 
 Hrušky: Sladké, zrelé a aromatické hrušky sa spracovávajú rovnako ako jablká. Prezreté hrušky rozštvrťte a sušte pri teplote cca 50 °C. Získate tak staré známe štiepky (krížalky).
 Jahody: Pretože jahody sú veľmi náchylné na zhnitie a splesnivenie, musia sa sušiť postupne tak, ako dozrievajú. Jahody nakrájajte na plátky alebo ich rozštvrťte a sušte pri teplote 30 – 50 °C. Na veľkokapacitné spracovanie jahôd je možné použiť profesionálnu rezačku bobuľovín.
 Šípky: Ovocie zozbierané na odľahlých miestach (napr. mimo rušných ciest) nakrájajte napoly a pomaly sušte v sušičke pri teplote 30 °C. Tak si šípky uchovajú svoju červenú farbu. Chutné a výživné sú aj jadrá, preto sa sušia aj tie.
 Čerešne, mirabelky: Aromatické ovocie s pevnou dužinou odkôstkujte pomocou jednoduchého odkôstkovača čerešní alebo použite vykôstkovač čerešní KIRSCHOMAT, rozpoľte, vypuklou časťou smerom nadol položte na sitká a sušte pri teplote 30 – 50 °C. Odkôstkovanie veľkého množstva čerešní Vám môže uľahčiť profesionálne odkôstkovacie zariadenie.
 Egreše: Odstráňte kvetné výstupky a stopky, ovocie rozpoľte, otvorenou stranou smerom nahor ho položte na sitká sušičky a sušte pri teplote 30 – 50 °C.
 Hrozno: Bezkôstkové bobule oddeľte od strapca, rozpoľte a sušte pri teplote 30 – 50 °C. Hrozno je možné rozpoliť aj pomocou rezačky bobuľovín. 
 Slivka: Najlepší výsledok sušenia dosiahnete s úplne dozretými slivkami, takže sa na sušenie uprednostňujú neskoré slivky, ktoré sa ľahko odtrhnú priamo zo stromu. Slivky odkôstkujte, môžete použiť vykôstkovač sliviek alebo profesionálne odkôstkovacie zariadenie, položte na sitká sušičky otvorenou stranou smerom nahor a sušte pri teplote 40 – 50 °C.

 Banány: Zrelé, pevné banány nakrájajte na cca 0,5 cm hrubé plátky a sušte pri teplote 40 – 50 °C. V sušičke ich môžete nechať dovtedy, kým nebudú tvrdé.

 Ananás: Ananás očistite, ošúpte a nakrájajte na 1 cm hrubé a ľubovoľne veľké kúsky. Na orezanie a nakrájanie ananásu môžete použiť jednoduchý krájač ananásu. Kúsky ananásu sušte pri teplote 40 – 50 °C. 
 Ríbezle, maliny, ostružiny nie sú na sušenie vhodné, pretože zvýšený počet jadierok vo vysušenom ovocí nie je veľmi chutný.


Tipy a rady na sušenie ovocia

 


Aby sa Vám vyplatila námaha, ktorá je spojená so sušením ovocia, pripájame aj zopár praktických rád, ktoré by Vám pri sušení ovocia mohli byť nápomocné.


Sušenie neznamená zužitkovanie odpadového ovocia. Sušením nekvalitného, hnilého alebo nezrelého ovocia nedosiahnete požadovaný výsledok a takéto ovocie nezlepší sušením svoju kvalitu. Len úplne dozreté ovocie má v sebe obsiahnuté veľa aromatických látok.
 Z jabĺk ani hrušiek neodstraňujte pred sušením šupku, pretože práve šupka obsahuje veľmi veľa živín.
 Hrušky krížalky predpečte pred sušením v rúre na pečenie, budú tak chutnejšie.
 Jablká, marhule, hrušky, mirabelky a broskyne v dôsledku sušenia mierne zmenia svoje zafarbenie. Pri priemyselnom sušení na komerčné účely sa tomu predchádza sírením, sušené ovocie tak vyzerá lákavejšie. Ak chcete mať usušené ovocie svetlejšie, môžete ho pred sušením nakrátko ponoriť do koncentrovanej citrónovej vody.
 Čerešne, mirabelky, broskyne a slivky odporúčame pred sušením odkôstkovať a rozkrájať na menšie časti. Sušenie celého ovocia trvá veľmi dlho. Okrem toho sa kôstky z usušeného ovocia odstraňujú už len veľmi ťažko.
 Silne aromatické potraviny (napr. bylinky) sušte samostatne, aby intenzívne aromatické látky neprešli do ovocia.
 Sušené ovocie rozkrájajte na pokiaľ možno rovnako veľké časti a voľne ich poukladajte na vzdušné sitká alebo mriežky vedľa seba tak, aby sa navzájom neprekrývali. Pri naukladaní ovocia na seba nedochádza k požadovanej cirkulácii vzduchu.
Sušené ovocie počas sušenia často kontrolujte a v prípade potreby ho otočte.
 Dbajte na dobré vetranie. Pri správnom vetraní a prevzdušňovaní je možné vlhkosť lepšie a rýchlejšie odsať. Čím je vzduch suchší, tým viac vody môže na seba naviazať a tým rýchlejšie dochádza k vysušeniu ovocia.
 Čerstvo pripravené ovocie sa spravidla dáva do horných poschodí sušičky, už čiastočne vysušené ovocie sa kladie do nižších oblastí. Tak totižto nedochádza k intenzívnemu kontaktu s vlhkosťou čerstvého ovocia.

 

Kliknite Tu pre prezretie našej ponuky sušičiek a sušiarní pre domáce sušenie ovocia. Pre veľkokapacitné sušenie ovocia si prezrite ponuku našich komerčných sušiarní a v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

Ak by sa Vám domáce sušenie ovocia zdalo aj po prečítaní našich inštrukcií a tipov náročné môžete to nechať na odborníkov a využiť službu sušenia ovocia v našej Muštárni a sušiarni ovocia v obci Bolešov. Vaše ovocie umyjeme, nakrájame na plátky (u jabĺk a hrušiek), rozkrojíme na polovice a odkôstkujeme (v prípade kôstkového ovocia). Následne ovocie uložíme na sušiace rošty a vysušíme v sušičke. Po vysušení ho uložíme do celofánového vrecka. Ovocie šetrne sušíme v priemere 15-25 hodín v závislosti od typu a odrody ovocia. Pre zobrazenie bližších informácií a cenníka sušenia ovocia kliknite TU.

Pre bližšie informácie alebo rezerváciu termínu sušenia ovocia nás kontaktujte telefonicky na tel.č. 042 20 21 22 8.

 

Farmárik Vám želá veľa úspechov a potešenie z kvalitne usušeného ovocia.


Kopírovanie, aj len častí tohto textu, je povolené len so súhlasom našej spoločnosti Farmárik, s.r.o.
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať