Potreby pre chov králikov
Pridané 17.3.2023 17:42:19 Počet zobrazení 796
POTREBY PRE CHOV KRÁLIKOV
Základná chovateľská výbava a zariadenia sú nutnosťou pre úspešný chov králikov akejkoľvek kategórie. Konkrétne potreby zodpovedajú účelom chovu, napr. pre výstavy, pre mäsovú produkciu, pet chovy a pod. Chovateľské potreby je možné rozdeliť na tie , ktoré sa týkajú ustajnenia králikov, a tie, ktoré sa týkajú technológie kŕmenia králikov. Medzi najbežnejšie potreby patria nižšie uvedené. Spektrum je vždy závislé od skúseností majiteľa a jeho možností.
Predkladanie jadrového krmiva
Na predkladanie jadrového krmiva (zmesi) sa najviac hodia ťažké kŕmidlá (napr. keramické, kameninové, zo špeciálnych materiálov a pod.). Základným aspektom je, aby sa nedali prevrhnúť váhou králika, lebo tak by došlo k znečisteniu krmiva. Predtým veľmi preferované dvojdielne kŕmidlá sú vhodné len na súbežné predkladanie jadrového krmiva (napr. u mláďat – viac kŕmnych miest), ale na súbežné predkladanie jadrového krmiva a vody sú nevhodné (rýchle krížové znečistenie vody a krmiva). Približne raz za mesiac je vhodné kŕmidlá vyčistiť a umyť. Znovu ich používame až po dokonalom oschnutí.
Jasličky – objemové krmivo
Jasle na seno/slamu sú vhodnou, ale nie nevyhnutnou potrebou. V súčasnosti existuje viac typov jasličiek. Veľmi obľúbené sú vonkajšie plné zásobníky, ktoré sa zvonku klietky zavesia a predloží sa do nich suché objemné krmivo. Vďaka uzavretému systému nedochádza k plytvaniu a znehodnoteniu sena vo vonkajšom prostredí. Klasické drôtené jasle je možné použiť, ale musíme zabezpečiť, aby do nich králik nemohol vstúpiť a zakliniť sa v nich.
Seno a slamu je možné však predkladať aj na odpočívadlo. V prípade veľmi dobrej hygieny, pravidelného čistenia koterca a odmeranej dávky sena je možné seno predkladať na podlahu koterca.
Voda
Vodu je možné poskytnúť z misiek alebo napájačiek. Misky na vodu musia spĺňať všeobecné kritériá – pozri vyššie. Napájanie králikov z prirodzenej vodnej hladiny je pre ne najprirodzenejšie, avšak misky vyžadujú každodenné čistenie, lebo králiky ich znečistia krmivom, výkalmi, podstielkou či močom. Obľubu preto získavajú napájačky, ktoré udržia lepšiu hygienu vody na dlhší čas. V takom prípade volíme vždy zodpovedajúci objem niplových napájačiek, cca 0,5 – 1 liter. Napájačky sa musia pravidelne čistiť od rias a kontrolovať niplový mechanizmus.
Zabudované odpočívadlá
Odpočívacie plošiny sú jednoduchým konštrukčným prvkom, ktorý zväčšuje podlahovú plochu ustajňovacieho priestoru. Králiky ho rady využívajú a odpočívajú na nich. Najlepšie sa osvedčili jednoduché a lacné odpočívadlá vyrobené z dreva.
Kefy a hrebene na srsť
Plemená králikov s normálnou srsťou stačí (mimo obdobia pĺznutia) česať nepravidelne. Počas pĺznutia je vhodné starú srsť vyčesávať aspoň raz týždenne. Dlhosrsté plemená (angory, zakrpatení teddy a pod.) je nutné však česať každý deň, aby sa zabránilo plstnateniu ich rúna.
Na česanie králikov používame kefy a hrebene, ktoré sa osvedčujú u psov a mačiek. Kefy musia byť pevné a s hustými mäkkými kovovými štetinami. Hrebene sa osvedčujú najlepšie s kovovou hlavicou. Česanie zintenzívňujeme v priebehu pĺznutia králikov.
Základná lekárnička
Je vhodné mať pre prípad náhlej potreby základné zdravotnícke potreby. Medzi tieto náležia najmä injekčné striekačky, ovínadlo, gáza, humánny očný roztok, kožný antiseptický roztok (sprej).
Nový komentár